March 25, 2025 | Miles Brucker

Things That Were Way Cheaper In The 1960s (Accounting For Inflation)


Then And Now

Imagine walking into a store with just a dollar or two and walking out with a bag full of essentials. In the 1960s, that was a reality. But how much have these costs changed over the decades?

Lipstick

Loaf Of Bread

In the 1960s, a loaf of white bread cost approximately $0.20, equivalent to about $1.76 today when adjusted for inflation. As of early 2025, the price of white bread varies depending on brand and region, but on average, it’s around $1.93.

File:Homemade White Bread with Strawberry Jam.jpgEvan Swigart from Chicago, USA, Wikimedia Commons

Advertisement

Carnival Ride Ticket

Getting a ticket to enjoy a carnival ride typically cost between $0.10 and $0.25 in the 1960s. Taking inflation into consideration, this range is approximately $0.88 to $2.20. As of 2025, the price of a single carnival ride ticket ranges from $3 to $7. 

File:Carnival Ride Tickets Booth - panoramio.jpgCorey Coyle, Wikimedia Commons

First-Class Postage Stamp

Several decades ago, a first-class postage stamp in the US was $0.05. Due to rising operational costs and the need to maintain and upgrade postal infrastructure, this has currently increased. As of 2025, a first-class mail (1 oz.) stamp is $0.69.

File:Penny black.jpgGeneral Post Office of the United Kingdom of Great Britain and Ireland, Wikimedia Commons

Magazine

A standard magazine issue was around $0.35 decades ago. Due to changes in printing technologies, prices have increased for some popular magazines, which are priced between $5.99 and $7.99. Specialty magazines or those with premium content will be more expensive. 

crookoocrookoo, Pixabay

Advertisement

Gallon Of Milk

Did you know that you could get a gallon of milk for only $1 sixty years ago? Nowadays, you can pay about $4 for the same amount. The price of milk has been influenced by various factors over the years, like changes in dairy farming practices. 

File:Whole milk aisle (17132962560).jpgMike Mozart from Funny YouTube, USA, Wikimedia Commons

Movie Ticket

In the 1960s, a movie ticket was between $0.75 and $1.02. This has increased to about $11 or more as of 2025. Such an increase is partially caused by advanced sound systems and immersive technologies like IMAX and 3D screenings. 

cottonbro studiocottonbro studio, Pexels

Cup Of Coffee

Trader Joe's Fair Trade Organic Sumatra Coffee is around $9.49 per pound, which is approximately $0.20 per cup. However, purchasing a cup of coffee at a cafe can range from $2 to $5 or more. In 1960, a pound of coffee beans was approximately $0.75.

Anna Tukhfatullina Food Photographer/StylistAnna Tukhfatullina Food Photographer/Stylist, Pexels

Advertisement

Spark Plug

We currently enjoy access to more durable copper spark plugs, which are less than $4, depending on the brand. However, a spark plug cost around $0.50 in the 1960s. You can expect to pay up to $30 for platinum spark plugs today, which offer longer lifespans. 

File:Spark plugs.jpgAidan Wojtas, Wikimedia Commons

Dozen Eggs

If you lived 60 years ago, you could get a dozen eggs for $0.57, which is about $5.01 when adjusted for inflation. As of early 2025, the price of a dozen eggs has seen a significant increase, with some regions experiencing prices as high as $9 per dozen.

OlyaLoleOlyaLole, Pixabay

Comic Book

Do you love comics? Marvel and DC Comics are currently between $3.99 and $4.99. However, 60 years ago, a standard comic book typically was around $0.12. This increase reflects factors such as higher production costs and improved paper quality.

Erik McleanErik Mclean, Pexels

Advertisement

Candy Bar

For only 5 cents, you could get a standard Hershey's chocolate bar. Fast forward 60 years, the price of a standard Hershey's chocolate bar varies depending on the retailer and location but generally ranges from $1 to $1.50. 

File:2019-02-07 11 36 37 A Hershey's Milk Chocolate Bar with Almonds with the wrapper still on in the Franklin Farm section of Oak Hill, Fairfax County, Virginia.jpgFamartin, Wikimedia Commons

Can Of Soda

Believe it or not, when purchased in bulk, the per-can price of soda has remained relatively stable over the decades, even decreasing when adjusted for inflation. However, single cans purchased individually can be between $1 and $1.50, compared to only 10 cents in the 1960s. 

Polina TankilevitchPolina Tankilevitch, Pexels

A Pound Of Meat

For less than $1, you could buy a pound of beef in the 1960s, and pork was even cheaper. If you want a sirloin steak today, you’d pay around $12 per pound, while other cuts cost around $8.46. A pound of pork is still cheaper, though. 

LukasLukas, Pexels

Advertisement

Jukebox Song (One Play)

Playing a song on a jukebox was around $0.05 per play several decades ago. Although traditional jukeboxes have largely been replaced by digital versions, such as TouchTunes, they still follow the same technique. A song's price generally ranges from $0.50 to $1. 

File:Rock around the Jukebox 2003 Manfred Kohrs.JPGManfred Kohrs, Wikimedia Commons

Hamburger

You could get a basic hamburger from McDonald's for approximately 15 cents in the 1960s. Currently, the price varies depending on the establishment and region. A simple hamburger usually costs more than $2.19, depending on the location. However, gourmet burgers can range from $10 to $15 or more. 

Polina TankilevitchPolina Tankilevitch, Pexels

Hot Dog

Over the years, the price of a hot dog has increased from 15 cents to $1.50 and $3. Nevertheless, if you're having a specialty hot dog at a gourmet restaurant, you can pay between $5 and $8 or more. 

File:Selection of hot dogs.jpgPaul Goyette, Wikimedia Commons

Advertisement

Tire Air Refill At A Gas Station

Got a flat tire? While some gas stations continue to offer free air, others charge between $0.50 and $1 per use. However, in the 1960s, air for tires was commonly provided free of charge at gas stations across the United States.

File:Air Water machine, Los Angeles.jpgDowntowngal, Wikimedia Commons

Parking Meter Fee (Per Hour)

Many people struggle with parking meter fees, with charges ranging from $4.50 in certain areas to $7 per hour. In some cases, you can expect to pay more than $30 for two hours of off-street parking. The fee was less than $1 back in the day. 

File:Murphy Parking Meter.jpgTamanoeconomico, Wikimedia Commons

Toll Road Fee

Toll road fees varied widely depending on the specific roadway and region, typically ranging from $0.25 to $1 sixty years ago. As of 2025, a passenger vehicle traveling the full length of the mainline toll road pays around $50 using cash. 

File:SR 417 University Toll Plaza.jpgSPUI (talk · contribs), Wikimedia Commons

Advertisement

Bicycle Inner Tube 

Bike lovers currently pay $7 to $15 for inner tubes. But did you know that this hasn't changed much? You could pay $1 for the tube, which is equal to $8 to $9 today. The relatively stable pricing reflects advancements in manufacturing processes. 

File:Changing an inner tube - Inserting the new tube.jpgFanny Schertzer, Wikimedia Commons

Ice Cream Cone

For only 10 cents, you could enjoy tasty ice cream. But since we don't live in the 1960s, you'll pay between $2.50 and $4 for a single ice cream scoop from a national chain. Premium ice cream shops may charge $5 or more for a single scoop.

File:Ice cream in cones.jpgAlphaLemur, Wikimedia Commons

Stick Of Deodorant

Taking care of your personal hygiene was more affordable in the 1960s, as a stick of deodorant was around $0.50. Nowadays, deodorant prices vary depending on brand and type. For example, the leading deodorant brand, Dove, is nearly $7.60 per unit. 

File:L+S deo.jpgTyler B IV, Wikimedia Commons

Advertisement

Bottle Of Shampoo

Premium shampoo brands are between $10 and $25 or more. However, in the past, a standard bottle of shampoo was priced at around $1. The diversification of products to cater to specific concerns, along with the inclusion of high-quality ingredients, has contributed to the broader range.

Polina TankilevitchPolina Tankilevitch, Pexels

Pair Of Socks

Looking for socks? A pair was approximately $0.50 decades ago. With more varieties of brands and materials, prices vary greatly today. For example, standard cotton socks can be found for as low as $2 per pair, while designer socks can be more than $20 per pair.

Alan CabelloAlan Cabello, Pexels

Lipstick

A tube of lipstick was typically priced around $1.50, but there were fewer options available. Today, some high-end brands are ridiculously expensive, with a single lipstick costing more than $50. Collaborations with celebrities or designers and limited-edition releases have allowed brands to position lipsticks as premium products.

kaboompicskaboompics, Pixabay

Advertisement

Pack Of Gum

In the 1960s, a standard pack of chewing gum was around 5 cents, approximately 44 cents today when adjusted for inflation. As of 2025, a single pack of Trident gum is $2.39 or more, which reflects changes in packaging and shifts in consumer preferences. 

File:Wrigley's Extra UK chewing gum.jpgCrookesmoor, Wikimedia Commons

Drive-In Movie Admission

Despite a decline in popularity, drive-in movie theaters have experienced a resurgence in popularity. Admission to a drive-in movie theater was typically priced per person at around $1 or per carload at approximately $2. However, it costs from $10 to $15 per adult now.

File:DriveIn-ScreenDuskMichele.jpgMichele Hassinger, Wikimedia Commons

Newspaper

You could get the daily newspaper for only $0.10. Even after adjusting it for inflation, it’s equal to $0.88, which is less than the 2025 prices. Newspaper costs vary depending on the publication and region, with some charging between $2.50 and $3 for a weekday edition.

Hasan AlbariHasan Albari, Pexels

Advertisement

Paperback Book

A new paperback book generally ranges from $12.99 to $17.99, depending on the publisher and length of the book. However, in the 1960s, a typical paperback novel was around $0.50 to $0.75. This translates to $4.40 to $6.60 when adjusted for inflation. 

File:Different formats of paperback books.jpgMilica Buha, Wikimedia Commons

Postcard

Do you want to send your friends a postcard? Generic postcards are affordable and are usually less than $1. However, they were even cheaper 60 years ago. A standard one was between $0.01 and $0.02 decades ago. 

File:Storer college postcard.jpgUnknown authorUnknown author, Wikimedia Commons

Bar Of Soap

A basic bar of soap from a major brand is currently between $1 and $2. However, the price increases for premium brands, which typically cost several tens of dollars. This is way more than the $0.10 our grandparents used to pay in the 1960s. 

MrdidgMrdidg, Pixabay

Advertisement

Shoeshine

The increase in shoeshine prices over the decades happened due to rising labor expenses. A shoeshine was between $0.05 and $0.10 in the 1960s, but now you can pay between $5 and $10 or more. 

File:Three tins of shoe polish from the 1960s.jpgPeter morrell, Wikimedia Commons

Box Of Matches

Standard safety match boxes that contain 32 matches can be around $1 and even $0.18 to $0.20 when bought in bulk. The same box was only $0.05 in the past. The relatively modest increase in match prices over the decades is related to automation in manufacturing.

File:A safety wax match box and matches.JPGAathavan jaffna, Wikimedia Commons

Light Bulb

A standard incandescent light bulb was typically around $0.25 sixty years ago. Traditional incandescent bulbs are less common today due to energy efficiency regulations, with consumers shifting towards LED bulbs. A standard LED bulb is between $2.50 and $5, depending on the brand and features.

File:Lit LED bulb inside a white shade.jpgKotivalo, Wikimedia Commons

Advertisement

Pack Of Cigarettes

Smokers could get a pack of cigarettes for around $0.30 in the 1960s, which is $2.64 in today's dollars. On average, a pack is around $6.16, with prices in some high-tax areas, like New York City, reaching over $10 per pack in 2025. 

No Smoking signLex Guerra, Unsplash

Roll Of Toilet Paper

Prices of basic household items like toilet paper rolls have increased significantly. While today you pay between $10 and $15 per pack, a single roll cost $0.05 back in the day. Improved product quality and regulations have contributed to this increase. 

Vlada KarpovichVlada Karpovich, Pexels

Tube Of Toothpaste

Did you know that you could get a tube of toothpaste for around $0.50 in 1960? However, our grandparents didn't have access to the varieties we have today. Some standard brands are between $2.50 and $4, but specialty brands are more expensive. 

Miriam AlonsoMiriam Alonso, Pexels

Advertisement

Box Of Laundry Detergent

A standard 100-ounce bottle of liquid detergent from a major brand is between $14 and $28 in 2025. However, 60 years ago, a standard box of laundry detergent was priced around $0.79, with the increase reflecting improved formulations for better cleaning efficiency.

RDNE Stock projectRDNE Stock project, Pexels

Stick Of Butter

You could get a pound of butter divided into four sticks for $0.75 if you lived in 1960. The same pound of butter is between $3.50 and $5 in 2025. Some specialty butter types cost a lot more due to changes in consumer demand and feed expenses. 

Felicity TaiFelicity Tai, Pexels

Gallon Of Gasoline

Everyone now complains about gas expenses. But in 1960, it wasn't a problem because a gallon of gasoline was approximately $0.31. Prices today vary due to location, which affects supply and demand dynamics. However, most people pay more than $3. 

File:GasolineContainer.JPGWhisperToMe, Wikimedia Commons

Advertisement

Public Bus Fare

Today, public bus fares differ from one location to another. Metropolitan areas, like New York City, may charge around $3 per ride. In regions with subsidized transit systems, fares may be as low as $1. However, in 1960, people paid from $0.15 to $0.25. 

Quyn PhạmQuyn Phạm, Pexels

Payphone Call (Local)

A few people still use payphones today. But surprisingly, the price of using one hasn't increased much since the 1960s. While it was $0.10 decades ago, it’s currently between $0.50 to $1 for a local call. 

Peggy_MarcoPeggy_Marco, Pixabay

Car Wash

Full-service car washes, including interior cleaning and detailing, can range from $20 to $50 or more today. However, several decades ago, a wash was around $1.50. The evolution of car wash services over the decades has introduced more advanced technology and additional service offerings.

PixabayPixabay, Pexels

Advertisement

Quart Of Motor Oil

Dreading your next car maintenance appointment? In 1960, a quart of motor oil was only $0.35. In 2025, conventional motor oil is between $4 and $6 per quart, while synthetic or high-performance oils can range from $7 to $10 or more per quart.

File:SIGAUS aceite.jpgSIGAUS, Wikimedia Commons


READ MORE

Internalfb Image

Absolutely Ridiculous Things Purchased By Billionaires

Wealth often brings freedom, but for some, it fuels mind-bending indulgences that defy all logic. Since they don’t worry about the price tag, why wouldn’t rich folks buy whatever they crave, no matter how ridiculous?
December 20, 2024 Alex Summers

The Most Dangerous Jobs in the World

Discover the 15 most dangerous jobs in the world, and how much they pay. Learn about danger pay, PPE, and the risks associated with each job.
December 12, 2023 Allison Robertson

Finance Guru Dave Ramsey's Best Money Advice

Podcaster and financial guru Dave Ramsey went from a millionaire—to broke in his twenties—and then re-gained his financial status in his thirties. Find out how he did it and how it could work for you by adopting some of Dave's best financial advice.
December 11, 2024 Jack Hawkins

Simple Things You Can Do To Increase The Value Of Your Home

If you are selling your house, or thinking about selling your house—these are some of the simple (and often for very inexpensive) things you can do to increase the value of your home and help get the highest offers and the most money you can out of it.
December 11, 2024 Jesse Singer
Golf

11 Leisure Time Activities Of The World’s Richest People

Apart from business deals, bank accounts, and monitoring the stock market, some billionaires have hobbies that are surprisingly down-to-earth—or outright unexpected. So, what are the richest people’s favorite hobbies?
December 24, 2024 Peter Kinney
Credit Card

Ways to Improve Your Credit Score Fast

Stuck in a credit rut? A low credit score can feel like a roadblock but, hey, it’s not unsalvageable. There are things you can do that’ll boost your score and your confidence pronto.
December 20, 2024 Miles Brucker



Dear reader,


It’s true what they say: money makes the world go round. In order to succeed in this life, you need to have a good grasp of key financial concepts. That’s where Moneymade comes in. Our mission is to provide you with the best financial advice and information to help you navigate this ever-changing world. Sometimes, generating wealth just requires common sense. Don’t max out your credit card if you can’t afford the interest payments. Don’t overspend on Christmas shopping. When ordering gifts on Amazon, make sure you factor in taxes and shipping costs. If you need a new car, consider a model that’s easy to repair instead of an expensive BMW or Mercedes. Sometimes you dream vacation to Hawaii or the Bahamas just isn’t in the budget, but there may be more affordable all-inclusive hotels if you know where to look.


Looking for a new home? Make sure you get a mortgage rate that works for you. That means understanding the difference between fixed and variable interest rates. Whether you’re looking to learn how to make money, save money, or invest your money, our well-researched and insightful content will set you on the path to financial success. Passionate about mortgage rates, real estate, investing, saving, or anything money-related? Looking to learn how to generate wealth? Improve your life today with Moneymade. If you have any feedback for the MoneyMade team, please reach out to [email protected]. Thanks for your help!


Warmest regards,

The Moneymade team